Hrad Švihov

Na místě hradu stávala původně menší vodní tvrz, která patřila rodu Rýzmberků. V 15. století byla dobyta husity.

Pozdně gotický vodní hrad byl založen roku 1480 Půtou Švihovským v lukách při řece Úhlavě. Půta Švihovský tehdy k nejbohatším a nejvlivnějším mužům v Čechách. První část hradu byla dokončena roku 1489, celý pak roku 1510. Hrad s opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby. Podle pověstí byl hradní plán Půta Švihovský natolik zlý a krutý, že si ho odnesl ďábel do pekla. Dodnes se zde ukazuje místo ve stropě, kudy ho čert odnesl do pekla.

Během Třicetileté války se dvakrát hrad ubránil před útoky švédských vojsk. 

V 18. století byl hrad přestavěn na sýpku, v polovině 20. století byl obnoven a zpřístupněn veřejnosti. Práce na obnově hradu probíhají doposud.

Pro návštěvníky je připraveno několik prohlídkových okruhůJe možné si prohlédnout interiéry přibližující život na hradě v 16.stol., kapli s gotickými plastikami, taneční sál s malovaným renesačním kazetovým stropem, hradní zbrojnici, kuchyni, parkány,…

Podél hradu je možné se projet vodním příkopem na loďce.

Hrad je také častou filmařskou kulisou. V roce 1973 se zde natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Pro návštěvníky je připravena cesta od hradu do okolí Švihova, po stopách filmové Popelky.

Doporučujeme absolvovat nenáročnou okružní procházku kolem hradu podél vodního příkopu. 

Návštěvní doba: https://www.hrad-svihov.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

Oficiální stránky hradu: www.hrad-svihov.cz


Mapa