Obec Číhaň : SOUČASNOST

Cesta: Úvod > Současnost

Vyhledávání

Nepřehlédněte

Napište nám

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Současnost

V současné době má naše obec 192 obyvatel, žijících v Číhani, Novém Dvoře a v Pláničce. Počet obyvatel nijak výrazně neklesá. Zájem o bydlení v obci je trvalý. Ve třech nových bytovkách žijí převážně mladé rodiny. Rovněž tak ve čtyřech bytech, které vznikly rekonstrukcí bývalé školní budovy bydlí mladí lidé.

V obci pracuje několik podnikatelů (kamenictví, autoopravna, kovovýroba, pohostinství a prodejna smíšeného zboží). V provozu je obecní knihovna, která je využívána především z zimních měsících.

Děti navštěvují školní zařízení v Plánici a v Klatovech. Obecní úřad přispívá každoročně na provozy škol a dopravní obslužnost obce nemalou částkou peněz.

Většina obyvatel obce dojíždí za prací do Klatov nebo blízkého okolí. Někteří našli práci u společnosti Farma Číhaň, která se zabývá zemědělskou výrobou. I když někteří občané žádali o vrácení majetku v rámci restitucí, soukromě nehospodaří v obci nikdo.

Lesy, které se v okolí nacházejí jsou z části (76 ha) obecní, část je soukromých vlastníků a velká část lesů patří potomkům hraběte Kolowrata. Vichřice Kyril způsobila obrovské škody na všech lesních porostech.

V naší obci se v posledních letech mnoho změnilo. Největší změnou je určitě budova bývalé školy, která byla v katastrofálním stavu. Dnes je z budovy 4 bytový dům, který čítá 4 byty z toho 2 byty 3+1 a 2 byty sociální 2+1. Oprava byla dokončena v roce 2004 a momentálně je dům plně obsazen nájemníky. V roce 2005 obec pořídila malotraktor na sečení veřejných prostranství a sportovního hřiště. Další výraznou změnou byla oprava vnitřních prostorů obecního úřadu a pošty, která byla provedena v roce 2006. Byly provedeny opravy vnitřních omítek a v celé budově byly vyměněny okna. V roce 2006 obec zakoupila nový obecní traktor značky Zetor, který slouží především v zimních měsících k úpravě komunikací pluhováním sněhu, ale i během celého roku k potřebám obce i občanů.

V roce 2007 bylo dokončeno víceúčelové hřiště za koupalištěm. Původní menší hřiště se rozšířilo a zakoupila se mobilní buňka a dále se vybudovala menší dětské hřiště u budovy bývalé školy, protože počet dětí v naší obci každým rokem příznivě stoupá.

V roce 2008 se na hřišti začal stavět krytý parket, který byl dokončen v dalším roce. Slouží k pořádání kulturních a sportovních akcí v obci především v letních měsících.

V roce 2009 byla zvelebena i náves, kde se udělala parková úprava. Dále byla udělána nová fasáda na budově obecního úřadu.

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Číhaň | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ